TEKİRDAĞ’IN ADI ‘KADINA ŞİDDET’ İLLERİ ARASINA GİRDİ

tarafından
70
TEKİRDAĞ’IN ADI ‘KADINA ŞİDDET’ İLLERİ ARASINA GİRDİ

Bağımsız İletişim Ağı BİANET’in hazırladığı erkek şiddeti çetelesine göre, 2021 yılının ocak ayında 60 kadına şiddet uygulanırken, şiddet olaylarının yaşandığı kentlerden biri de Tekirdağ oldu. Erkekler, Ocak’ta en az 60 kadına şiddet uyguladı. Geçen yıl aynı ay bu sayı, 48’di. Erkeklerin şiddet uyguladığı sekiz kadın “ağır” hasta olarak hastaneye kaldırıldı.

Erkekler en az iki kadına da uzaklaştırma kararına rağmen şiddet uyguladı. Aralarında Tekirdağ’ın da yer aldığı erkeklerin kadınlara şiddet uyguladığı iller ise şöyle:

Adana 1, Aksaray 1, Ankara 3, Antalya 6, Antep 1, Ardahan 1, Aydın 2, Burdur 1, Bursa 3, Denizli 1,  Edirne 7, İstanbul 8, İzmir 4, Konya 1,  Kütahya 1, Mardin 2, Muğla 1, Osmaniye 1, Sakarya 1, Samsun 2, Şırnak 1,Tekirdağ 1, Trabzon 1, Urfa 1, Van 1,  Zonguldak 5, bir erkeğin bir kadına hangi şehirde şiddet uyguladığı verilere yansımadı.

En az 44 kadına kocası, sevgilisi, eski kocası, sevgilisi şiddet uyguladı. Erkeklerin 57 kadına şiddet uygulama “bahanesi” verilere yansımadı. Erkekler üç kadına “barışmak istemediği”, “erkeği reddettiği” bahanesi ile şiddet uyguladı. Erkekler, 45 kadını darp ederek, şiddet uyguladı. En az 8 kadını kesici aletlerle, beş kadını ateşli silahlarla bir kadını da yakarak yaralayan erkekler, bir kadına dijital şiddet uyguladı.

Erkekler, 18 kadına ev içinde, 13 kadına da sokak, ormanlık alan ev dışı alanlarda şiddet uyguladı. Erkeklerin, 28 kadına nerede şiddet uyguladığı basına yansımadı.  Erkekler, bir kadına da dijital şiddet uyguladı.

Kadınlara şiddet uygulayan en az 67 fail vardı, sadece beş fail tutuklandı. En az 10 fail gözaltına alındı, sekiz fail hakkında soruşturma başlatıldı, beş fail gözaltından serbest bırakıldı.