TEKİRDAĞ VALİLİĞİ’NDEN KARAR: SİNEMALAR 1 NİSAN’A KADAR KAPALI

tarafından
130
TEKİRDAĞ VALİLİĞİ’NDEN KARAR: SİNEMALAR 1 NİSAN’A KADAR KAPALI

Tekirdağ İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi, Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım başkanlığında toplandı. Yapılan açıklamada, sinema salonlarının faaliyetlerine 1 Nisan 2021 tarihine kadar ara verildiği bildirildi. Yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Koronavirüs (Covid-19) salgınının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, fiziki mesafeyi koruma ve hastalığın yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulunun önerileri, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda birçok tedbir kararı alınarak uygulamaya geçirilmiştir.

İçişleri Bakanlığı’nın 19161 sayılı Genelgesi ve  İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisinin 123 Nolu Kararı ile; kontrollü sosyal hayat döneminin temel prensipleri olan temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra salgının seyri ve olası riskler göz önünde bulundurularak hayatın her alanına yönelik uyulması gereken yeni kurallar ve önlemler belirlenmiş ve bu kapsamda sektörün talebi doğrultusunda sinema salonlarının faaliyetlerinin de 31.12.2020 tarihine kadar durdurulması kararlaştırılmış, bilahare İçişleri Bakanlığı’nın 21751 sayılı Genelgesi ve İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisinin 136 Nolu Kararı ile bu süre 1 Mart 2021 tarihine kadar uzatılmıştı.

Bu amaçla; İçişleri Bakanlığı’nın 24.02.2021 tarih ve 3135 sayılı Genelgesine istinaden İl İdaresi Kanununun 11/C maddesi ile Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27 ve 72 nci maddeleri uyarınca 25.02.2021 günü saat: 16.00’da Tekirdağ Valiliği toplantı salonunda Tekirdağ Valisi Aziz YILDIRIM başkanlığında olağanüstü toplanmıştır.

Gelinen aşamada gerek sektörün bu yöndeki talepleri gerekse Kültür ve Turizm Bakanlığıyla yapılan görüşmeler sonucunda; salgınla mücadelede alınan tedbirlerin devamının sağlanması ve desteklenmesi amacıyla sinema salonlarının faaliyetlerine 1 Nisan 2021 tarihine kadar ara verilmesinin uygun olacağı kararlaştırılmıştır.

Yukarıda alınan karar doğrultusunda uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi ve mağduriyete neden olunmaması ve alınan kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilmesi;

İşbu karar oy birliği ile alınmıştır”