KIRKLARELİ MEŞE BALI VE KIVIRCIK KUZU ETİ TESCİLLENDİ

tarafından
127
KIRKLARELİ MEŞE BALI VE KIVIRCIK KUZU ETİ TESCİLLENDİ

Kırklareli Meşe Balının ve Kırklareli Kıvırcık Kuzu Eti’nin coğrafi işaret tescillenmesi sebebiyle Kırklareli Valisi Osman Bilgin başkanlığında toplantı düzenlendi.

Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Valimiz Sayın Osman BİLGİN, Kırklareli Hardaliyesi ve Kırklareli Beyaz Peyniri’nin ardından Kırklareli Meşe Balı ve Kırklareli Kıvırcık Kuzu Eti coğrafi işaret tescil süreçleri tamamlanması ile ilgili 19 Şubat 2021 Cuma günü Valilik Atatürk toplantı salonunda basın toplantısı düzenledi.

İlimizde Coğrafi İşaret Tescil Belgesi alan ürünler ile ilgili düzenlenen basın toplantısında Türk Patent ve Marka Kurumunca coğrafi işaretle tescillenen Kırklareli’nin yöresel ürünleri meşe balı, beyaz peynir, hardaliye ve kıvırcık koyununun tanıtımı yapıldı.

Düzenlenen basın toplantısında Vali BİLGİN, Bu ürünlerin bölge ekonomisine büyük katkı sağlayacağını belirterek “Özellikle meşe balı başta olmak üzere kıvırcık koyun, beyaz peynir ve hardaliyeye coğrafi işaret tescili yapıldı. Coğrafi işaret belki bundan 10 yıl, 20 yıl önce önem arz etmiyordu. Ama artık çok önem arz ediyor. Kırklareli beyaz peynirinin artık başka bir isimle piyasaya sürülemeyeceğini dile getirerek;

“Kırklareli peynirimiz maalesef ya Ezine ya da Edirne peyniri olarak tüketiciler tarafından biliniyor ve algılanıyor. Kırklareli beyaz peynirinin gerçekten coğrafi manada yörenin insanları tarafından üretildiğini, halkımızın beğenisine sunulduğunu belirtti. Meşe balının da çok önemli olduğunu, son dönemde yapılan bilimsel araştırmalarda insan sağlığı açısından olumlu etkisi olduğu hepimiz tarafından bilinmekte. Hardaliyemiz sadece bölgenin ve Kırklareli’nin özel bir ürünü. Kıvırcık koyunumuz çok önemli. Coğrafi işaret olarak tescillenip tanıtımının daha da yaygınlaştırılması için özellikle ‘Köyüme Dönmek İçin Bir Sürü Nedenim Var Projesi’yle birlikte destek vererek çiftçilerimize üretimin yaygınlaştırılmasını sağlıyoruz.” dedi.

Vali BİLGİN İlimizin coğrafi işaretli ürün sayısının artması ile ilimizin tanıtımına büyük katkı sağlayacak, tarımsal ürünlerimizin katma değerini yükselterek, üreticimizin refah seviyesini artıracak ‘Coğrafi İşaret Tescil Belgesi’  süreçlerinde çalışmaları ve emekleri bulunan herkese teşekkür ederek, Coğrafi İşaret Tescil Belgesi’ nin İlimize hayırlı olması dileğinde bulundu.

Valimiz Sayın Osman BİLGİN’in başkanlığında gerçekleşen basın toplantısına Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, Kırklareli İl Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Aksoy, Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı İsmail Hakkı Özsan, Kırklareli Ticaret Borsası Başkanı Turhan Altıntel, Kırklareli Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Ali Fuat Şeker, Kırklareli Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkanı Halil Kahraman, Kırklareli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ali Dermenci, Kırklareli Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Bülent Oral, Kırklareli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Nuri Çalışkan, Kırklareli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkan Yrd. Emrah Akol, Kırklareli YDO Koordinatörü Emre Beji ve basın mensupları katıldı”