DSİ SON 18 YILDA TEKİRDAĞ’DA 2 BARAJ 4 GÖLET YAPTI

tarafından
71
DSİ SON 18 YILDA TEKİRDAĞ’DA 2 BARAJ 4 GÖLET YAPTI

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü Tekirdağ’a yaptığı yatırımlarla devasa projeleri hayata geçiriyor. Depolama, sulama ve toplulaştırma çalışmalarıyla tarım arazilerinden en yüksek faydayı sağlamak, musluklara sağlıklı ve içilebilir su ulaştırmak, vatandaşları ve tarım arazilerini taşkın risklerine karşı korumak, hidroelektrik enerji santralleri ile ülkemizi dışa bağımlı olmaktan kurtarmak için tüm gücüyle çalışan DSİ, sürdürülebilir su yönetimi anlayışıyla suyun her damlasına sahip çıkıyor.

DSİ tarafından tarım alanlarında gerçekleştirilen projeler doğrultusunda gelişen tarım sektörü, diğer sektörlerin de itici sektörü olmaktadır.

Trakya’nın Mümbit Topraklarını Sulamaya Açıyoruz…

Özellikle modern sulama projelerimiz ülkemiz için son derece önem arz etmektedir. Son 18 yılda Tekirdağ ilinde inşa edilen 6 sulama tesisi ile 21 Bin 850 dekar zirai arazi sulamaya açıldı.  Böylece Kırklareli topraklarımızı daha bereketli hale getirdik ve çiftçilerimize yıllık 11 milyon 225 bin TL ilave zirai gelir artışı sağladık.

9 Bin 520 Dekar Arazide İnşaat Çalışmaları Devam Ediyor…

Tekirdağ için sulamanın önemi çok büyük. Bunun için 4 adet sulama inşaatı devam ediyor. İnşaatı devam eden 4 adet sulama inşaatının tamamlanması ile toplam 9 bin 520 dekar arazinin sulanması sağlanacak olup milli ekonomiye 2021 yılı birim fiyatları ile yıllık 3 Milyon 796 bin TL katkı sağlanacaktır. Bu sulama tesislerinin hizmete girmesiyle birlikte Tekirdağ zirai üretimde ülkemizin söz sahibi illerinden biri olacaktır.

Tekirdağ’ımıza 2 Baraj ve 4 Gölet Kazandırdık

Trakya’nın ve ülke tarımının en önemli illerinden biri olan Tekirdağ’da ziraatın daha da gelişmesi için son 18 yılda kente 80 adet tesis ile 797 Milyon 372 Bin 945 TL yatırım yaptık.  Tekirdağ’da son 18 yılda 2 baraj ve 4 gölet inşa ettik.

İnşaatı Devam Eden 4 Gölet ile 9 Bin 520 Dekar Arazi Daha Sulamaya Açılacaktır

Diğer taraftan Tekirdağlı vatandaşlarımız ve çiftçilerimizin kalkınması için baraj, gölet ve sulama tesislerinin önemi çok fazla. Dolayısıyla Tekirdağ’ın su kaynaklarını değerlendirmek için bütün ilçelerimize yeni baraj ve göletler inşa ediyoruz. Şu anda 4 göletin yapım çalışmaları devam ediyor. 

Tekirdağ’a Memba Kalitesinde İçme Suyu

Diğer taraftan İnşaatı tamamlanan 2 adet içme suyu ve 1 adet arıtma tesisi ile toplamda 269 Bin kişi için yılda 13,95 milyon m³ içme suyu temin edildi.

Tekirdağ’da Taşkın Riskini Azaltıyoruz

Ayrıca; Tekirdağ İlinde taşkın riskini azaltmak için son 18 yılda tamamlanan 57 adet taşkın koruma tesisi ile 36 yerleşim yeri ve 61 bin 730 dekar arazinin taşkın kontrolünü sağladık ve 9 adet taşkın koruma tesisinin de inşaat çalışmaları devam ediyor.

2 Adet Yeraltı Suni Besleme Depolamasının Çalışmaları Başladı.       

Baraj ve Gölet çalışmalarımızın yanında düşük maliyet ve daha az su kaybı sağlayacak olan Yeraltı Suni Besleme Depolaması inşa çalışmalarımız kapsamında; Tekirdağ ilimizde 2 adet yeraltı suni besleme depolama tesisi çalışmalarımız devam etmektedir.

Ergene Nehrine Sahip Çıktık

Trakya için hayati öneme sahip Ergene Nehri’nin hayata döndürülmesi için Ergene Havzası’nda son teknolojiye sahip 6 adet ileri biyolojik atıksu arıtma tesisi ve 1 adet kollektör inşa ettik ve hepsini hizmete aldık.